Przy składaniu życzeń urodzinowych, imieninowych czy dzieleniu się opłatkiem zazwyczaj pierwsze co przychodzi nam do głowy to „Zdrówka!”, „Dużo zdrowia!”, „…przede wszystkim zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze!”. Jest to prawda powszechnie znana i przekazywana z pokolenia na pokolenia, ale również łatwa do zweryfikowania. Najważniejszą rzeczą, którą posiadamy jest właśnie rzeczone zdrowie, o czym często niestety przekonujemy się zbyt późno, kiedy zaczyna nam go brakować. Ale to żadna nowość, już Mickiewicz w znanej każdemu z nas Inwokacji wspomina, że zarówno Litwa, jak i zdrowie mają to do siebie, że „Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił.”.

W dzisiejszych czasach mamy jednak komfort życia w świadomym społeczeństwie i od maleńkości są nam wpajane zdrowe nawyki, według których należy żyć, aby nie dopadła nas choroba.
Od zawsze zwykło się akcentować wagę zdrowia fizycznego, które oczywiście jest kluczowe dla poprawnego funkcjonowania każdego z nas, pomija się jednak bardzo istotny aspekt, jakim jest zdrowie psychiczne. Na szczęście funkcjonuje obecnie trend, rozwijający świadomość ludzi na temat naszej psychiki i istnieje coraz więcej ruchów, które się na niej skupiają. Trzeba nam bowiem wszystkim wiedzieć, że poprawne funkcjonowanie psychiczne, jest równie ważne, co stan naszego funkcjonowania fizycznego.

Wbrew powszechnemu myśleniu choroby psychiczne wcale nie należą do rzadkich zjawisk. Oczywiście, większość osób słyszy w swoim życiu częściej grypa czy złamany piszczel niż schizofrenia, ale nie jest to spowodowane częstością występowania tych zjawisk, a brakiem tolerancji dla ludzi chorych psychicznie. Łatwiej w towarzystwie mówić nam o trzeciej w tym roku anginie ropnej naszego syna niż jego depresji, czy zaburzeniach lękowych. Nasz rozmówca może przecież pomyśleć, że my jako rodzice jesteśmy winni zaistniałej sytuacji, a poza tym nie chcemy, aby ktoś myślał o naszym dziecku „wariat”. Takie określenia i rodzaj myślenia przekładają się na dużą stygmatyzację chorób psychicznych, co przyczynia się do niepotrzebnego wstydu i ukrywania swoich problemów.

Choroby psychiczne nie są niczym odbiegającym od normy, każdy z nas ma przecież swoje problemy, z którymi boryka się na co dzień i które mogą w pewnym momencie naszego życia stać się dla nas zbyt przytłaczające, nie ma w tym nic wstydliwego.

Obecnie z pomocy psychologów i psychiatrów korzysta naprawdę znaczna liczba osób i nie warto mieć oporów przed wizytą u specjalisty. Na tym bowiem polega leczenie chorób psychicznych, kiedy czujemy, że nie dajemy sobie rady ze światem, kiedy zaczynają martwić nas nasze własne zachowania warto podzielić się naszymi spostrzeżeniami z odpowiednimi lekarzami. Leczenia polega na udziale w terapii lub zażywaniu leków, przepisanych przez psychiatrę. Istnieje wiele rodzajów terapii i różni psychoterapeuci specjalizują się w różnych ich rodzajach. Nie należy się martwić ich wyborem, o wszystkim poinformuje nas lekarz specjalista. Ważne jest jednak, aby przed wizytą sprawdzić, czy ma on odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.