Coraz częściej wiele młodych osób przed udaniem się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu diagnozuje się samodzielnie, za pomocą informacji dostępnych w internecie. Powodem takiego postępowania niekiedy jest strach i obawa przed najgorszą diagnozą. Wpływ na to mają także między innymi reklamy telewizyjne, fora internetowe a także różnego rodzaju portale społecznościowe.

Powodem takiego zachowania najczęściej jest po prostu brak czasu aby udać się na wizytę do przychodni, bądź brak środków finansowych na dokładne badania laboratoryjne i prywatne wizyty w gabinetach specjalistów. Osoby młode liczą, że odpowiedź na wszystkie sygnały jakie wysyła im ich organizm odnajdą bez wychodzenia z domu, za pomocą wyszukiwarki internetowej, a ulgę przyniesie zażywanie suplementów diety lub po prostu tabletek przeciwbólowych.

Takie postępowanie najczęściej jest jedynie błędnym kołem, gdyż nieleczone schorzenie z czasem się pogłębia i może nawet zagrażać życiu, ponieważ przyjmowanie tabletek dostępnych bez recepty przez długi okres czasu może wywołać spustoszenie w organizmie i uszkodzić narządy wewnętrzne, na przykład żołądek czy wątrobę.

Artykuły na temat chorób, objawów i powikłań są różnorodne, a informacje niekiedy są po prostu sprzeczne. Tego typu teksty często pisane są przez amatorów a zawarte informacje nie mają potwierdzenia wśród badań naukowych.

Diagnoza postawiona na podstawie informacji z internetu wiele osób może wpędzić w zakłopotanie, niekiedy niepotrzebnie. Wiele podobnych objawów może zwiastować kilkanaście różnych chorób, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań i szczegółowy wywiad w gabinecie lekarskim.

Portale zdrowotne pełne są informacji o różnych chorobach, lekach czy skutkach ubocznych. Znaleźć tam można informacje miedzy innymi na temat ciąży, porodu, hemoroidów, zaburzeń hormonalnych, niedoborów ważnych witamin i minerałów, a także wielu innych przypadłości.

Bardzo popularna w dzisiejszych czasach jest także medycyna naturalna. Osoby cierpiące na poważne choroby niekiedy chcą leczyć się na własną rękę, przy pomocy ziół, diety czy witamin. Przez brak poprawy w swoim samopoczuciu tracą oni zaufanie do lekarza prowadzącego i pomocy szukają u innych źródeł.

Leczenie jednak zawsze powinno jednak odbywać się pod okiem specjalisty. Diagnozowanie się i przyjmowanie leków na własną rękę może skończyć się poważnymi powikłaniami i innymi problemami zdrowotnymi.

W sytuacji gdy pacjent traci zaufanie do swojego lekarza powinien udać się na konsultację do innego specjalisty bądź zmienić lekarza prowadzącego. W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniego specjalisty znacznie ułatwiają opinie i oceny zamieszczane przez innych pacjentów na forach i portalach społecznościowych. Znaleźć tam można także wiele innych przydatnych informacji, na przykład numer telefonu do gabinetu, adres czy zakres cen. Wiele gabinetów umożliwia swoim pacjentom rejestrację internetową, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kontaktu telefonicznego.