Wykwity skórne to nie tylko domena dojrzewających nastolatków – zdarza się, że możemy się z nim borykać także w dorosłym wieku, nie mogąc do końca go zlikwidować. Jest on bardzo szpecącą i uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza że zostają po niej przebarwienia i blizny na twarzy, a tych pozbyć się znacznie trudniej niż samego trądziku.

Przyczyną powstawania pryszczy są zmiany hormonalne, a na te można wpływać pośrednio poprzez zmianę diety. Jeśli nasza dieta obfituje w tłuszcze, przetworzone produkty, duże ilości związków chemicznych, wówczas gospodarka hormonalna jest zaburzona oraz trudno będzie pozbyć się trądziku na zawsze. Reasumując – fundamentalne sposoby na trądzik to: zmiana diety, przestawienie się na zdrowsze odżywianie, odstawienie wysoko przetworzonych potraw i nawilżanie skóry od środka.

Można także wypróbować różnorodne powszechnie stosowane metody, jednak dobrze mieć na uwadze to, że bez dużej modyfikacji stylu życia niewiele one pomogą. Na przykład aspiryna na wypryski to bardzo skuteczny domowy sposób na błyskawiczne wysuszenie pryszcza. Aspiryna ma właściwości przeciwzapalne, więc jeśli rozmoczoną tabletkę aspiryny wetrzemy w zmienione wypryskami miejsca, wówczas może się to okazać strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem jednak, że zatroszczymy się także o zapobieganie, czyli nie dopuścimy do powstawania kolejnych wyprysków.

Niektórzy polecają także drożdże na trądzik, tym razem w postaci napoju do picia. Nie jest to może zbytnio apetyczny napój, niemniej jednak dobrze go wypróbować – świeże drożdże wymieszać z wodą, by się rozpuściły, a następnie wypić szklankę takiego napoju dziennie. Okazuje się, że często naturalne sposoby są najprostsze, najtańsze i najbardziej skuteczne. Jeśli wyskoczył nam pryszcz na podbródku i nie mamy akurat żadnej maści na trądzik – wypijmy szklankę wody z drożdżami i nasmarujmy pryszcza aspiryną. Nawet jeśli nie pomoże to całkowicie zlikwidować naszych zmian skórnych to z pewnością nie zaszkodzi, a ponadto – drożdże i aspiryna to w istocie tania metoda lecznicza, którą w dodatku znaleźć można w każdym mieszkaniu bez konieczności chodzenia do apteki!