Jeśli zmagasz się przez dłuższy czas z obniżeniem i wahaniami nastroju, być może cierpisz na depresję. Nie martw się, nie jesteś jedynym, który ma ten problem – z tą chorobą zmaga się bowiem duża część społeczeństwa. Jedni radzą sobie z nią lepiej, inni gorzej, jednak musisz wiedzieć, że depresja jest w pełni uleczalna. Wystarczy nie poddawać się jej niszczycielskiej mocy.

Spróbuj z kimś porozmawiać. Jednym z najlepszych rozwiązań, jakie możesz zastosować w swojej depresji, jest spotkanie z terapeutą oraz poddanie się psychoterapii. Istnieje szereg opcji leczenia psychoterapeutycznego, a każdy terapeuta będzie miał swój własny, niepowtarzalny styl leczenia. Największą szansę na sukces podczas terapii będziesz miał wtedy, gdy poczujesz się dobrze i swobodnie ze swoim terapeutą. Skonsultuj się zatem z wieloma terapeutami, zanim wybierzesz jednego, z którym będziesz współpracował. Istnieją trzy najskuteczniejsze podejścia terapeutyczne, które pozwalają przezwyciężyć depresję. Pierwszym z nich jest terapia poznawczo-behawioralna, która polega na tym, że terapeuta i pacjent wspólnie pracują nad wskazaniem, wymazaniem i zmianą negatywnych wzorców myślenia. Udowodniono, że jest to tak samo, lub nawet bardziej skuteczny sposób, niż leki przeciwdepresyjne, nawet w leczeniu ostrej (ciężkiej, ale nie przewlekłej depresji), a ponadto – oferuje ochronę przed nawrotem. Kolejna na liście jest dialektyczna terapia behawioralna, ukierunkowana na destrukcyjne zachowania, która uczy umiejętności przystosowania się do stresujących sytuacji w przyszłości. Ta forma terapii jest przydatna w depresji opornej na leczenie lekami. Psychoterapia interpersonalna to natomiast ograniczone w czasie badanie empiryczne zaburzeń nastroju, które koncentruje się na tym, jak objawy depresji wpływają na relacje interpersonalne jednostki. Terapia interpersonalna jest najskuteczniejsza przy łagodnych lub umiarkowanych postaciach depresji.

Jeśli nie chcesz korzystać z tego typu terapii, spróbuj alternatywnych terapii. Zbadaj potencjał arteterapii czy akupunktury. Bardzo ważne jest jednak, aby znaleźć uznanego i doświadczonego praktyka, w każdej z alternatywnych terapii. Nie bądź zdziwiony, jeśli spotkasz się z oporem ze strony niektórych lekarzy, ponieważ nie radzą oni polegać na alternatywnych terapiach. Z jakich form takiej terapii możesz skorzystać?
Muzykoterapia jest formą samopomocy, która zmienia nastrój. Wybierz muzykę, która poprawia Twój nastrój. Jeśli już musisz słuchać smutnej muzyki, przełącz się, mimo wszystko, na bardziej optymistyczną muzykę po przesłuchaniu kilku utworów. Terapia sztuką to kolejna popularna alternatywna praktyka w depresji. Rysuj, maluj lub twórz projekty, które uwalniają Twoje uczucia, na płótnie lub papierze. Również terapia z pomocą zwierząt może pomóc. Zwierzęta zapobiegają odczuwaniu izolacji, nie oceniają, a badania udowodniły, że wywołują dobre samopoczucie u osób z depresją. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem zwierzaka, postaraj się spędzać czas, na przykład, z pupilem sąsiadów.