Stres, nasz odwieczny wróg i sprzymierzeniec. Doświadczamy go nieustannie, każdego dnia. Stres ma wymiar prozdrowotny, ale może być też dla naszego organizmu bardzo niszczący. Wie o tym każda kobieta i każdy mężczyzna, ale również dzieci i osoby starsze. Stres nie oszczędza nikogo i w pewnym sensie jest to nasza ewolucyjna niespodzianka, która pomaga nam zdrowo żyć i chroni nasz gatunek. Sytuacje stresowe wyzwalają w organizmie hormony stresu. Adrenalina i noradrenalina stymulują nas do działania, zmuszają nas do tego, by się bronić i dzięki temu można postrzegać stres w pozytywnym sensie.

Oczywiście tylko do czasu, kiedy to poziom stresu nie jest zbyt wysoki. Niektórzy jednak doświadczają permanentnego stresu albo stresu w bardzo dużej dawce, co niestety nie jest już dobre dla zdrowia. W tym przypadku pomoże przede wszystkim dieta. Sporo magnezu jest niezbędne w diecie antystresowej, bo magnez silnie stymuluje układ odpornościowy i układ nerwowy do prawidłowego działania. Magnez tracimy każdego dnia, szczególnie przez duże ilości wypijanej kawy. W diecie antystresowej nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które powinny być tak naprawdę podstawą naszego menu. Szczególnie ważny jest też sen. Ma on wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie i tym samym na chęć do życia. W przypadku przewlekłego stresu czasami dobrze jest zastosować tabletki uspokajające bądź ziołowe napary, które mają na celu ukojenie nerwów.

Najważniejsza jest jednak praca nad sobą i uzmysłowienie sobie, że ze stresem można wygrać. Trzymanie go w ryzach nie jest łatwe, ale jest możliwe i przynosi długofalowe doskonałe rezultaty. Przede wszystkim warto stosować różnego rodzaju metody relaksacji, które pozwolą nam się na chwilę wyciszyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego, przeanalizowanie naszej sytuacji i zrozumienie, że ponad 90% sytuacji, jakimi się stresujemy i jakich się boimy, nie ma prawa się nigdy spełnić. To wyobrażenie istnieje tylko w naszych głowach, a niepotrzebnie eskalujemy je ze szkodą dla naszego zdrowia i samopoczucia. Stres często jest spowodowany pracą w złych warunkach bądź też nadmiarem pracy lub połączeniem tych dwóch elementów. Trzeba znaleźć przede wszystkim balans między pracą, a życiem prywatnym. Konieczne jest spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, a także aktywność fizyczna. Ta jest nieprzeceniona w walce ze stresem – aktywność fizyczna rozładowuje napięcie i męczy nas, a przez to masz sen jest głęboki i regenerujący. Dzięki dobrej jakości snu możemy w znacznym stopniu zredukować stres i jego zgubny wpływ na nasz organizm. Warto otaczać się kolorem zielonym, który działa uspokajająco i stosować różnego rodzaju antystresowe ćwiczenia, na przykład zgniatanie twardej kulki. Połączenie tych wszystkich sposobów może przynieść znaczną poprawę jakości życia, a przede wszystkim odbije się na poprawie zdrowia, które przecież dla każdego z nas powinno być najważniejszą wartością w życiu. Stres można okiełznać, ale trzeba podejść do tego kompleksowo.