Dziś wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, lecz i dużo młodych osób uchyla się od ślubu i woli mieszkać i żyć ze sobą bez zobowiązań. Sprawa zawarcia związku małżeńskiego na pewno zależna jest od przekonań religijnych, jak i od pewności, że ta osoba jest osobą na całe życie. Niedojrzałość do małżeństwa i niechęć brania na siebie odpowiedzialności za rodzinę, także jest dość częstym powodem życia na tak zwaną kocią łapę. O zawarciu związku małżeńskiego decydują też względy finansowe, jak i rozluźnienie obyczajów, jaki obecnie panuje w Polsce i na świecie.

Ślub pociąga za sobą wydatki, bo oprócz ślubu dochodzi jeszcze wesele, które koniecznie trzeba wyprawić. Może być ono większe lub mniejsze, lecz zawsze powinno jakieś być. Jeszcze kilka dekad temu o wesele troszczyli się rodzice młodożeńców. Wszystkie sprawy finansowe dotyczące wesela spoczywały na barkach jednych i drugich rodziców. Dziś nieco się to zmieniło, gdyż wiele młodych par współuczestniczy w finansowaniu wesela lub nawet para młoda sama finansuje swoje wesele. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzisiejsze wesela są o wiele kosztowniejsze od tych sprzed paru dekad, kiedy to zazwyczaj odbywały się w domu. W takiej sytuacji nic nie kosztowała sala weselna, a i menu nie było takie, jak obecnie. Dziś nikt już nie wyprawia wesel w domu chyba, że jest to tylko bardzo małe przyjęcie weselne, które można zorganizować latem w namiocie ustawionym przed domem.

Dziś wesela organizowane są w lokalach weselnych, które zapewniają nie tylko salę taneczną, lecz także menu i wszechstronną obsługę oraz miejsca noclegowe dla gości, jak i pokój dla Pary Młodej. Dziś uroda wesela jest też inna niż na przykład dwadzieścia lat temu. Weselu przewodniczy zespół, w skład którego wchodzi również osoba prowadząca zabawę. Dawniej osoba taka zwana była wodzirejem. Współczesny wodzirej weselny zabawia gości podczas przerwy w muzyce, jak i prowadzi tak zwane oczepiny, które także są zupełnie inne niż dawniejsze. Dziś w oczepinach chodzi o dobrą zabawę i o podziękowanie rodzicom i chrzestnym za włożony trud.

Ślub zawsze jest przeżyciem dla przyszłej pary młodej, jak i dla ich rodziców oraz najbliższej rodziny. Jest też ekscytującym wydarzeniem dla wszystkich gości, bo każdy z nich liczy na świetną zabawę. Dla panny młodej ważne jest to, aby suknia ślubna była idealna, czyli taka, jaka sobie wymarzyła. Ważna też jest uroda. Koniecznie trzeba posiadać piękną fryzurę, jak i profesjonalnie wykonany makijaż. A pan młody na długo przed ślubem dobiera odpowiedni garnitur i inne części garderoby. A jeszcze pozostaje nauka pierwszego tańca, jak i ustalenie menu weselnego. Dziś rozpiętość menu weselnego jest duża i uzależniona od tego ile przeznaczamy na przyjęcie weselne. Zazwyczaj w skład menu weselnego wchodzi pięć ciepłych dań, kilkanaście przystawek, ciasto, tort, owoce, napoje, alkohol. Każdy się stara, aby dzień ten pozostał w pamięci na zawsze i dlatego też konieczny jest fotograf lub filmowanie ślubu i całej uroczystości weselnej.