Trądzik młodzieńczy powodują zaburzenia hormonalne czasu dojrzewania. Praktycznie każdy człowiek w młodości zmagał się z tą przypadłością i w występowaniu trądziku młodzieńczego, trudno dopatrywać się jakichś odmiennych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak mimo typowości tego zjawiska, nie łatwo zaakceptować wyskakujące na twarzy wypryski. Stąd też i dążenie do pozbycia się trądziku.
Co istotne, pomimo że do dyspozycji mamy bardzo wiele pigułek na trądzik i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka jest skomplikowana. W dalszym ciągu jeszcze nie wymyślono stuprocentowo skutecznego antidotum na wypryski – tabletki na trądzik i pozostałe środki niestety nie są skuteczne u każdego.

Pigułki na trądzik, czyli ogólne zapobieganie trądzikowi
Na trądzik można działać dwutorowo. I choć pierwszą grupą produktów, po jaką sięga zdecydowana większość młodych osób, są rozmaitego rodzaju płyny i kremy, to tabletki przeciw trądzikowi powinny być podstawą leczenia. Mowa tu zarazem o pigułkach które są dostępne na receptę, jak i tych, które da się kupić bez recepty.
Te pierwsze z nich są przeważnie profesjonalnymi lekami o silnym oddziaływaniu na organizm. Te drugie – nie mają licznych skutków ubocznych właściwych medykamentom, a mogą być skuteczne równie intensywnie, tyle tylko, iż rezultaty ich oddziaływania na organizm ludzki są niestety odłożone w czasie i występują dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Smarowidła na trądzik, czyli leczenie miejscowe
Aplikowanie preparatów o działaniu miejscowym, czyli takich które są przeznaczone do pielęgnacji lub leczenia skóry, także ma pełne uzasadnienie. Takie preparaty przeważnie posiadają silne działanie oczyszczające i bakteriobójcze i są w stanie znacząco zredukować objawy dolegliwości trądzikowych. Należy jednak pamiętać, że trądzik wywołują zmiany hormonalne, a to tabletki przeciw trądzikowi są w stanie ustabilizować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.