W przeciągu minionych lat ujawniło się znacząca ilość mitów w odniesieniu do leczenia trądziku. Wiele osób rekomendowało chodzenie na solarium czy zbyt intensywne kąpiele słoneczne w celu wypalenia zmian skórnych. Była to metoda dająca pozytywne wyniki krótkotrwale, gdyż w niedługim czasie trądzik aktywował się z dwukrotną siłą.

Jak wyeliminować pryszcze? Najwięcej może dać udanie się do fachowca. Lekarz zajmujący się chorobami skóry po określeniu stanu cery i krótkim wywiadzie jest w stanie dokonać dobrania specjalistycznego farmaceutyku.

Wiele osób aplikuje żele antybakteryjne, które przeważnie bardziej odbijają się ujemnie niż przynoszą wybawienie. Zmiany trądzikowe przeważnie nie są wywołane przez drobnoustroje, tylko zmianami hormonalnymi. Te ujawniają się przeważnie w młodzieńczym organizmie. Jeżeli trądzik występuje u osoby dorosłej, wypada także zrobić badania hormonów. Wypada wykorzystywać jedwabiste preparaty myjące, które pozwolą zmniejszyć zmiany skórne.

Powszechnie też czyniony jest błąd nienawilżania skóry. Mówi się, że jeśli skóra jest tłusta, to po co ją nawilżać. Właściwy krem nawilżający umożliwi zmniejszyć produkowanie warstwy łoju, przyczyniającego się do powstawania wykwitów skórnych. Ponadto trzeba cyklicznie tonizować skórę oraz precyzyjnie ją oczyszczać z makijażu np. płynem micelarnym.

Przy leczeniu wykwitów skórnych znacząca jest w takim samym stopniu zdroworozsądkowy sposób żywienia. Wytwarzanych jest wiele produktów, które mają wpływ na trądzik. Do zazwyczaj przytaczanych zaliczają się alkohol, papierosy, kawa i czekolada. Złe nawyki mogą wywołać zwiększanie się ilości pryszczy. Oprócz tego istotne jest, aby żywność nie była przesadnie modyfikowana, gdyż użycie w niej konserwantów i wzmacniaczy smaku, może wywoływać różnego rodzaju zmiany skórne.